Governors

 

Name:  Mr Trevor Anderton

  • Role: Chair of Governing Body, Member of Curriculum Committee, Chair of Health & Safety/ Safeguarding, Chair of Ofsted Inspection.

  • Responsibilities: SEN, Numeracy, Year 6

  • Date of appointment: March 1999

  • Term of office expires:  August 2022

  • Appointed by: Governing Body

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations: None

 

Name: Mrs Catherine Clayton-Young

  • Role: Headteacher

  • Responsibilities: Report on all aspects of school business

  • Date of appointment: September 2007

  • Term of office expires: N/A

  • Appointed by: N/A

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations: None

 

Name:  Mrs Zarda Khan

  • Role: Parent Governor

  • Responsibilities:  E-safety and computing, Nursery, Year 5

  • Date of appointment:  September 2018

  • Term of office expires:  September 2022

  • Appointed by: Parent

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations: None

 

 

Name: Miss Rebecca Lynch

  • Role: Staff

  • Responsibilities:

  • Date of appointment: September 2020

  • Term of office expires: September 2024

  • Appointed by: Staff

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations None

 

Name: Mrs Madeleine Pickles

  • Role: Parent Governor

  • Responsibilities: Year 2, Maths

  • Date of appointment: April 2013

  • Term of office expires:  April 2021

  • Appointed by: Parent

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations: None

 

Name: Mrs Karen Miller

  • Role: Vice Chair of Governing Boby

  • Responsibilities: Literacy,  Children in Our Care, Safeguarding/Drugs, Pupil Premium, Curriculum, Year 4

  • Date of appointment:  November 2013

  • Term of office expires:  November 2022

  • Appointed by: Governing Body

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations: None

 

Name: Mrs Priti Gohil

  • Role: Governor

  • Responsibilities: Curriculum, Year 3

  • Date of appointment: November 2014

  • Term of office expires:  November 2022

  • Appointed by: co-opted

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations: None

 

Name: Mrs Carolyn Edmondson

•  Role: Associate Governor

•  Responsibilities: None

•  Date of appointment: January 1998

•  Term of office expires: N/A

•  Appointed by: N/A

•  Business / pecuniary interests: None

•  Material interests arising through school staff: None

•  Governance role is other organisations: None

 

Name: Mr Chris Page 

•  Role: Associate Governor

•  Responsibilities: None

•  Date of appointment: September 2020

•  Term of office expires: N/A

•  Appointed by: N/A

•  Business / pecuniary interests: None

•  Material interests arising through school staff: None

•  Governance role is other organisations: None

 

Name: Miss Rachel Yates

  • Role: Parent Governor

  • Responsibilities: None

  • Date of appointment: March 2018

  • Term of office expires:  March 2022

  • Appointed by: Parent

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations; None

 

Name: Mr Gavin Grogan

  • Role: Parent Governor

  • Responsibilities: Health & Safety, Link (Training)

  • Date of appointment:  January 2019

  • Term of office expires:  January 2023

  • Appointed by: Parent

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations; None

 

Name:  Mr James Fallon

  • Role: Parent Governor

  • Responsibilities: None

  • Date of appointment: March 2020

  • Term of office expires:  March 2024

  • Appointed by: Parent

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations: None

 

Name:  Mrs Carley Hayhurst 

  • Role: Authority Governor

  • Responsibilities: Reception

  • Date of appointment: October 2019

  • Term of office expires: October 2023

  • Appointed by: Authority

  • Business / pecuniary interests: None

  • Material interests arising through school staff: None

  • Governance roles in other educational organisations: None

 

 

 

Governor Name

Spring 2020

Summer 2020

 

 

FGB

By Email

Budget

H&S

Curriculum

Finance & Resources

FGB

Zoom

H&S

Finance & Resources

Curriculum

Trevor Anderton

P

P

P

P

P

P

P

P

P

Gayle Berry

P

P

P

P (item 8)

 

 

 

 

 

Catherine Clayton-Young

P

P

P

P

P

P

P

P

P

Carolyn Edmondson

P

 

 

P

P

 

 

P

 

Priti Gohil

P

P

 

P

P

P

 

P

P

Garvin Grogan

P

 

 

 

 

P

P

 

 

Carl Howarth

 

 

P

P(item 7)

 

 

P

 

 

Zarda Khan

P

 

 

 

 

P

 

 

 

Karen Miller

P

P

P

P

P

P

P

P

P

Madeleine Pickles

P

 

 

 

 

P

 

 

 

Rachel Yates

P

 

 

 

 

N

 

 

 

James Fallon

P

 

 

 

 

P

 

 

 

                     

 

 

Governor Name

 

Autumn 2020

 

FGB 1

Zoom

Finance &

Resources

Curriculum

 

H&S

 

Trevor Anderton

P

P

P

P

 

Catherine Clayton-Young

P

P

P

P

 

Carolyn Edmondson

P

P

P

 

 

Priti Gohil

P

P

P

 

 

Garvin Grogan

P

 

 

P

 

Zarda Khan

P

 

 

 

 

Karen Miller

P

P

P

 

 

Madeleine Pickles

P

 

 

 

 

Rachel Yates

N

 

 

 

 

James Fallon

 

 

 

 

 

Rebecca Lynch

P

 

 

 

 

Chris Page

 

 

 

P

 

Carley Hayhurst

P

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

Governor Name

 

 

Spring 2021

 

FGB

11th March

Finance &

Resources

4th February

Curriculum

25th March

H&S

11th March

Budget Setting

18th March

 

Trevor Anderton

 

 

 

 

 

 

Catherine Clayton-Young

 

 

 

 

 

 

Carolyn Edmondson

 

 

 

 

 

 

Priti Gohil

 

 

 

 

 

 

Garvin Grogan

 

 

 

 

 

 

Zarda Khan

 

 

 

 

 

 

Karen Miller

 

 

 

 

 

 

Madeleine Pickles

 

 

 

 

 

 

Rachel Yates

 

 

 

 

 

 

James Fallon

 

 

 

 

 

 

Rebecca Lynch

 

 

 

 

 

 

Chris Page

 

 

 

 

 

 

Carley Hayhurst

 

 

 

 

 

 

                 

 

 

V

Key to attendance data

P- Present

N - Absence was noted

AA -Accepted-Apologies were given in advance and accepted at the meeting

Governor Name

Governor Type

Date of Appointment

Term of Office Ends

Committees

Designated Responsibility

Mrs Karen Miller (Vice Chair)

Co-opted

November 2013

27.11.2022

Finance & Resources

Curriculum

Children in Our Care

Safeguarding

Literacy

Pupil Premium

Year 4

Mr Trevor Anderton (Chair)

Co-opted

March 1999

02.08.2022

Finance & Resources

Curriculum

H&S / Safeguarding

Numeracy

Year 6

Mrs Catherine Clayton Young

Head

 

 

Finance & Resources

Curriculum

H&S / Safeguarding

 

Mrs Carolyn Edmondson

Deputy Head

 

 

Finance & Resources

Curriculum

 

Mrs Priti Gohil

Co-opted

November 2014

27.11.2022

Finance & Resources

Curriculum

 

Year 3

Mrs Madeleine Pickles

Parent

April 2013

21.04.2021

 

Maths

Year 2

Miss Rachael Yates

Parent

July 2018

18.03.2022

 

Year 1

Mrs Zarda Khan

Parent

September 2018

01.09.2022

 

Year 5

Nursery

Equality & E-safety

Computing

Mr Gavin Grogan

Parent

January 2019

01.01.2023

Health & Safety

Health & Safety

Link(Training)

Mr James Fallon

 

Parent

March 2020

01.03.2024

 

SEN

Ms Carley Hayhurst

LA

October 2019

01.10.2023

 

Reception

Mr Chris Page

Staff

September 2020

01.09.2024

Health & Safety

Health & Safety

Miss Rebecca Lynch

Staff Governor

September 2020

01.09.2024